22 KASIM DİŞ HEKİMLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN

19. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devletinde belgesiz diş hekimliğinin yapılması yasaklanmıştır. Ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin temelleri 22 Kasım 1908’de atılmışatılmış ve bugün 1996 yılında “Diş Hekimleri Günü” olarak kabul edilmiştir. 

18 Kasım 1908’de tıp fakültesinin açılmasının ardından 22 Kasım 1908’de diş hekimliği fakültesinin de açılması kararı alınmıştır. İlk dekan Cemil TOPUZLU yönetiminde bir kadro oluşturulmuş ve 1500 lira ile Darülfünun Osmanlı Tıp Fakültesi Dişçi Mektebi kurulmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul Üniversitesi kurulduğunda da bu okul tıp fakültesinden ayrılmış ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi adını almıştır. Ardından da 22 Kasım’ın içinde bulunduğu hafta Toplum Ağız Diş Sağlığı haftası olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
Ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekilen bu günde, özellikle çocukluk çağından itibaren verilecek eğitimlerle gelişecek olan bu alışkanlığın yeni nesillere kazandırılabilmesi için ailelere ve topluma düşen görevler konusunda halkın dikkati çekilmeye çalışılmaktadır.
 
Eksen-Sağlık-Bir-Sen olarak, ülkemizde zor şartlarda görev yapan tüm Diş Hekimlerimizin, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde görev yapan tüm Sağlık Çalışanlarının, Diş Hekimleri  gününü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı haftasını  kutluyoruz.
 
 
EKSEN-Sağlık-Bir-Sen

 Okunma Sayısı : 2632         21 Kasım 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 194792

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.