Türk Askerine Yakışır Bir Şekilde Savaştılar Ve Şehit Oldular

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’nda bir ölüm kalım savaşı vermiştir. Bu savaşta Osmanlı Devleti’nin mücadele ettiği cephelerden biri de Kafkas Cephesi’dir. Sarıkamış Harekatı da bu cephede gerçekleşmiştir.

O dönemde Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili olan Enver Paşa, Hafız Hakkı Paşa’nın da katkısıyla harekâtın planını yapmıştır. Tam olarak uygulanması halinde Rus birliklerinin bir birleriyle bağlantısını kesecek ve Kafkas Cephesi’ni başarıya ulaştıracak olan bu harekat  o dönem Türk ve Alman komutanların onayını almıştır. Ne yazık ki Hafız Hakkı Paşa’nın harekata iki gün erken başlaması Rus Birliklerinin de harekete geçmesine neden olmuştur. Ancak buna rağmen 22 Aralık’ta başlayan genel taarruzda 10. Kolordumuz Rusların Oltu Müfrezesini bozguna uğratmıştır. Aynı şekilde 9. Kolordumuz da önüne çıkan düşman birliklerini geri püskürtmüştür. Ancak Hafız Hakkı Paşa’nın plan dahilinde olan Sarıkamış istikametinde ilerlemek yerine Oltu Müfrezesini takip etmesi 10. Kolordunun harekattan kopmasına ve askerlerinin şehit olmasına neden olmuştur. Bu durum, diğer şartlarında etkisiyle Sarıkamış’ın bir mağlubiyete dönüşmesine neden olmuştur.

Rus kaynaklarına göre 23 Bin, Türk Kaynaklarına göre 23 bini cephede, 12 bini de savaş hatları gerisinde toplam 35 bin şehit verilen Sarıkamış Harekatı, Çanakkale gibi bir destanın adıdır. İddia edildiği gibi askerlerimiz tek kurşun bile atmadan değil Türk askerine yakışır bir şekilde savaşarak şehit olmuşlardır.

102. yıl dönümünde Sarıkamış Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu vatan onlarındır… Bu vatan onların kanıyla birlikte bizlere emanettir…

Eksen Sağlık Bir Sen
Genel Merkezi

 Okunma Sayısı : 2935         22 Aralık 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 404597

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.