18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

SİZE TAARRUZ EMRETMİYORUM, ÖLMEYİ EMREDİYORUM!!!!  

Kirte muharebeleri sırasında bölükler arka siperlerde hücum sıralarını beklemektedirler. Tüm askerler süngü takmış siperlerden fırlamaya hazır. Sinirler gergin. Bütün dudaklar kıpır kıpır dualar okunuyor, Kelime-i Şahadet getiriliyor. Süre uzuyor. Yüzbaşı erlere sesleniyor… “Yavrularım… Aslanlarım… Biraz sonra Cenab-ı Rabbül Âlem’in huzuruna varacağız. Abdestsiz gitmeyelim… Haydi! Tüfeklerimizin kabzalarına ellerimizi sürüp, hep beraber teyemmüm edelim…” Teyemmüm edilir… Bekleme devam etmektedir. Biraz sonra Yüzbaşı; “Çocuklarım… Sanıyorum biraz daha bekleyeceğiz… Önümüzde biraz daha zaman var. İleride arkadaşlarımız şehit oluyorlar. Hem onlar için, hem de vakit varken kendi cenaze namazımızı kılalım… KÂBE karşımızda…” Arkadan Of’lu Ali Çavuş bağırır. “ER KİŞİ NİYETİNE! ...” O gün yapılan hücumda, kendi cenaze namazını kılan pek az kişi sağ kalabilmişti. Onlar Allah’a verdikleri sözü tuttular    …

18 Mart, imanın küfre, hakkın batıla, hidayetin zillete, mazlumun mağrura, adaletin zulmete, vatanı savunanın saldırgana, aydınlığın karanlığa,nurun kire karşı zaferidir. 18 Mart,çelikleşmiş millet iradesinin, kuvayi milliye ruhunun, asaletin, vatan, millet, bayrak aşkının, geleceğe olan güvenin, hürriyet ve istiklal sevdasının, askeriyle komutanın, eriyle liderin, genciyle ihtiyarın, kadınıyla kızın birlikte yazdığı bir şanlı destandır.

Söz konusu, vatan ve istiklal olunca,öldüğü zannedilen bir milletin bir büyük liderin öncülüğünde yeniden dirilişinin ve şaha kalkışının öyküsüdür,18 Mart.

En önemlisi de duran kalabalıkları belli bir hedefe doğru şaha kaldırıp koşturan, onları imanla, ilimle, bilgiyle, cesaretle coşturan liderler ve bütün bunları unutulmaktan kurtaran,o günleri yeniden bizlere yaşatan,böylece geçmişle gelecek arasında köprü kurup ileri hamleler yapmamızı sağlayan çok önemli bir gündür 18 Mart. Topyekün Bir Mücadelenin Öyküsüdür aslında anlatılmak istenilen

Türk – İslam tarihi zaferlerle doludur. Malazgirt zaferinden İstanbul’un Fethine, Kanije Destanından Silistre’ye, Plevne’ye bir çok destan yazmış bir milletin torunlarıyız biz. 20 Yüzyılda girdiğimizde Büyük Osmanlı İmparatorluğu artık eski gücünden uzaklaşmış ve yavaş yavaş küçülmekte elindeki kalan toprakları korumak için savaşmaktadır. Ülke yıllar süren savaşlar sonrası bir çok vatan evladını toprağa vermiş ülkede neredeyse savaşacak erkek kalmayacak duruma gelmiştir. Ülke bu durumdayken girilen Birinci Dünya Savaşı sonra İtilaf Devletlerine karşı bir çok cephede savaşarak büyük kahramanlıklar ile mücadele etmiştir. Bu savaşlar sırasında bir destan vardır ki Çanakkale Destanıdır adı. 250 bin Vatan evladının şehit olduğu Çanakkale bir kahramanlık destanı olarak Türk ve Dünya Tarihine Altın Harflerle yazılmıştır.    

Türk Milleti, kendi şehitlerine gösterdiği özeni ve ilgiyi, bu savaşta ölen yabancı askerlere de göstererek, insanlığın yere düşen onurunu da ayağa kaldırmıştır.

18 Mart günü, 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin yıldönümüdür. Bugün, 2002 yılından itibaren, Şehitler Günü olarak kabul edilmiştir.

Kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

 

EKSEN SAGLIK BİR-SEN GENEL MERKEZ

 

 Okunma Sayısı : 2683         18 Mart 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 403436

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.