8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

Gerek ülkemizde, gerek uluslararası toplumda giderek artan bir şekilde gündemin ön sıralarında yer alan kadın hakları, uluslararası toplumun saygın bir üyesi olmada ve ülkelerin gelişmişlik seviyelerini ortaya koymada en önemli ölçütlerden biri haline gelmiştir.

Tarih boyunca Türk Medeniyetinin temelinde kadının yeri daima erkeğin yanı olmuştur, arkası veya önü değil. Türkler daima kadını her şeyden önce insan olarak değer vermişler ve aile kutsiyetine dayalı toplum yaşantısının vazgeçilmez unsuru olarak görmüşlerdir.

Günümüz dünyasında erkeklerle omuz omuza, gerek çalışma hayatında, gerekse aile içinde her tür zorluğa beraber göğüs geren kadınların topluma katkısı, senenin bir günü değil her günü takdir ve saygıyla desteklenmesi gerekir.

Siyasetten, iş dünyasına, eğitimden, sağlık sektörüne bütün alanlarda, kadın ve erkeğin siyasi ve sosyal hayata katılımda eşit fırsatlara sahip kılınması elzemdir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hala kadınların maruz kaldığı şiddet önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Bu durumu kabullenmek mümkün değildir.

Bunun önüne sadece yasal düzenlemelerle geçilemeyeceği açıktır. Kadına yönelik şiddetin engellenmesi konusunda toplumumuzun her kesimine görev düşmekte, kadını ikinci sınıf gören geleneksel zihniyetin değişmesi gerekmektedir.

Kadın emeğinin sömürülmesine ve değersizleştirilmesine, kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine, kadına yönelik her türlü ayrımcılığa karşı, yaşamın her alanında tam bir eşitliğin yakalandığı tüm kadınların güvenceli istihdam olanağına sahip olduğu, kadına yönelik her türlü şiddetin son bulduğu bir Türkiye dileği ile tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.

EKSEN Sağlık Bir Sen

Genel Başkan

Arif YAŞAR

 Okunma Sayısı : 3009         08 Mart 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 666619

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.