OMÜ YÖNETİCİLERİNE SORUNLARIMIZI İLETTİK

 OMÜ Hastanesi Müdürü Halis DAN Bey’e Personelimizin sorunlarını içeren çalışma dosyamızı ilettik. Sorunlarımızla yakından ilgilenen Halis bey; Çalışanlarla yaptığımız anketlerle, size iletilen problemlerin örtüştüğünü görüyoruz. Bu sorunları çözüme kavuşturmak ve personelimizin moral ve motivasyon olarak üst seviyelere çıkartmak bizim öncelikli hedefimiz olacaktır diyen Halis bey; on beş gün sonra çözüm noktasında hangi noktada olduğumuzu görmek üzere bizi beklediğini söyledi. Sorunları ilettiğimiz yazı metni;

 Ülkemizde üniversite hastanesi çalışanı olmanın getirdiği sıkıntılar gün gibi aşikardır. Öyle ki, bu kurumlarda çalışanların, kurum değiştirmek adına verdiği uğraşlar da bu konunun doğruluğunun ispatıdır. 

Eksen Sağlık Bir-Sen olarak, kurumların başarısının, çalışanların memnuniyetiyle doğru orantılı olduğuna inanıyoruz. 

OMÜ Sağlık Uygulama Ve Araştırma merkezin de çalışan üyelerimiz ve diğer çalışanlardan farklı konularda şikayetler alıyoruz. Yıllar yılı çözümlenmeyen sıkıntılar sebebi ile çalışanların birçoğu tükenmişlik sendromu yaşadıklarını söylemektedir. 

 Biz sendikacılığın ana ilkesi olan; üyelerimizin sorunlarını dinlemek, çözüme kavuşturulmasını sağlamak adına sizlerle paylaşmak ve süreci takip etmekle yükümlü olduğumuzun bilincinde olan sendikal bir hareketiz. 

Çözülmesinin gerekliliğine inandığımız sorunlarımız genel hatlarıyla şunlardır; 

1) Servislerin hareket saatleri, güzergahları ve kaldırılan servislerin tekrar eski düzenine getirilmesi konusundaki sıkıntılarımız; 

a) Saat 16:15 de kaldırılan Türk-İş servisi sebebiyle bir çok çalışanımız kilometrelerce yol yürümek zorunda bırakılmıştır. Sabahları bu güzergahtan iki servis geçmesine rağmen akşam servisinin kaldırılması çalışanlara yapılan haksız bir uygulamadır.

b) Akşam 17:00 de kalkması gereken servislerin dolu olması ve çalışanları ayakta bekletmek suretiyle 17:10’da hareket etmesi bu servisleri kullanan çalışanların psikolojisini bozmuştur. Bu servislerin 17:00’de hareket etmesini istiyoruz.

c) Diğer illerde ki Üniversite hastanelerinin servisleri tüm bulvarları kullanarak çalışanlarını evlerine en yakın duraklarda indirirken, bizler neden diğer bulvarları kullanmıyoruz?

d) 2014-2015 toplu görüşmelerinde alınan kararda; Kamu çalışanlarının işe geliş ve gidişlerinde servislerden faydalandırılması konusu resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bundan dolayı Bafra’da ikamet eden çalışanlarınız da Büyükşehir kapsamındaki haklardan faydalanan diğer çalışanlar gibi işe geliş ve gidişleri için servis talep etmektedirler. 

2) Yemeklerin kalite ve lezzet bakımından yetersizliğinden, gece nöbetlerinde verilen kahvaltılıkların doyurucu olmadığı ve yetersiz  verildiğinden tüm çalışanlarınız şikayetçiler. 

3) Özellik arz eden birimler de çalıştırılıp, kapsam dışı tutulan arkadaşlarımız haklı olarak şikayetlerini iletiyorlar. Araştırmalarımız sonucu birçok üniversite hastanesi bu birimleri özellik arz eden birim statüsüne sokarken, bizim Üniversitemiz sokmamıştır. Üzülerek ifade etmek istiyoruz ki bu uygulamayla, bu birimlerde çalışan arkadaşların haklarına girilmiştir. 

4) Birçok çalışan; hastalar, hasta yakınları, hekimler, birim sorumluları ve bazı idareciler tarafından kendilerine mobbing uygulandığını dile getirmektedir. 

5) Yasalar gereği doğum sonrası işe başlayan arkadaşlarımıza çocukları iki yaşını doldurmadan nöbet tutturulamayacağı kanunla açıkça belirtilmiştir. Lakin imza alınarak ve imza atmak istemeyenlere de yerlerinin değiştirilebileceği korkusu verilerek nöbetlere sokulmalarının kanunlara aykırı olduğu açıktır. Ayrıca bu hakkın çalışan anneden ziyade çocuklarına verilmiş bir hak olduğunu, hangi mantıkla böyle bir  uygulamanın yapıldığını merak ettiklerini ve ivedilikle bu uygulamanın kaldırılmasını talep etmektedirler. 

6) Kurumumuz da unvan değişikliği sınavı yapılmasını bekleyen yüzlerce personel varken 2004 yılından bu güne kadar böyle bir sınav yapılmamıştır. Bu durumdan dolayı mağduriyet yaşayan çalışanlarınız, Rektörlükteki ilgili birimlerle görüşmeler yaparak  haklı taleplerinin  karşılanmasını istiyorlar. 

7) Performans ödemelerinin hazırlandığı bürodan ‘hangi kriterler doğrultusunda ödeme yapıldığı’ her çalışanın merak ettiği bir konu.  Şöyle ki, aynı birimde çalışıp derecesi eşit olanlar arasında bile farklar ortaya çıkmaktadır. Büro çalışanları tarafından yapılan açıklamalar ise çalışanları tatmin etmemektedir. Bu konuda personeli bilgilendirme toplantısı veya yazılı bir metinle açıklama yapılmasını istiyorlar. 

 Yukarıda belirttiğimiz tüm sorunların çözüme kavuşturulması, çalışanlarınızın  motivasyonunu olumlu yönde etkileyeceği gibi, kurumumuza, hastalarımıza ve yakınlarına memnuniyet noktasında artı değer katacağına inanıyoruz.

 

             Yusuf ÇAKIR

Eksen Sağ.Bir-Sen Gen. Bşk.Yrd.

 

 Okunma Sayısı : 2897         04 Kasım 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 69656

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.