22 MART ACİL TIP TEKNİSYENLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

1996 yılında öğrenim, 2000 yılında da çalışma hayatına başlayan Acil Tıp Teknisyenleri geçen kısa sürede 50 bin mezunu 17 bin öğrencisiyle acil sağlık sisteminde büyük bir meslek topluluğu haline gelmiştir.

Acil Tıp Teknisyenleri de bireylerin kazaya uğraması ya da hastalanması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle ilkyardım hizmetleri uygulayan; hasta, yaralı, ya da kazazedenin sağlık merkezine ulaştırılmasını sağlayan sağlık mensuplarıdır.

Ambulanslarda yaralının ya da hastanın güvenliğinden ve sağlık durumundan sorumlu olan Acil Tıp Teknisyenleri, hızlı ve dikkati çalışarak hastayı mümkün olduğu kadar hayati tehlike sınırının uzağında tutmaya çalışırlar.

Hastaya, sağlık merkezine ulaşmadan yapılacak ilk yardım çoğu zaman hayatını kurtaracak boyutlara ulaşır.

Dolayısıyla mevcut durumun daha kötüye gitmesini önleyerek, kişinin hayatta kalmasını amaçlayan ve hastaların hastaneye ulaşana kadarki sürede sağlıklarını ve güvenliklerini sağlayan Acil Tıp Teknisyenlerinin hayatımızdaki önemi çok büyüktür.

Mesleki sorumlulukları açısından riskli ve ağır şartlarda 7/24 acil sağlık hizmeti sunmaya çalışan, fiziksel olarak da yoğun performans sergileyen Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) ve ambulanslarda görev yapan sağlık personelinin, ekonomik ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır.

Eksen Sağlık Bir Sen olarak, tüm olumsuzluklara rağmen görevini, “insan hayatını koruma” adına çoğu zaman kendi hayatlarını tehlikeye atarak icra eden değerli Acil Tıp Teknisyenlerimizin 22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri gününü kutluyorum.

Arif Yaşar
Eksen Sağlık Bir Sen
Genel Başkan

 Okunma Sayısı : 3276         22 Mart 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 297310

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.