En Son HaberlerAbdurrahman ERUL

info@eksensaglikbirsen.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

Engelleri Birlikte Aşalım

Engelli olmak, elbette kimsenin kendi tercihi değildir. Engelli insanımızın toplumsal hayata uyumu, katılım sağlamaları ve hayat standartlarının yükseltilmesi çağdaş ve modern anlayışın gereğidir. Engelliler ancak evrensel insan haklarından ve demokratik toplum kazanımlarından eşit ölçülerde yararlandıklarında önündeki engelleri kaldıracaktır.

3 Aralık Dünya Özürlüler Gününü, sadece bir gün olarak kutlamak yerine, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamları ve çalışma hayatı içinde karşılaştıkları sorunların nasıl çözüme kavuşturulabileceğinin konuşulduğu bir gün olmalıdır. Çünki engellilerimizin yaşadığı en önemli sorunların başında, çalışma yaşamında yer almada, kural tanımaz uygulamalardan kaynaklı sorunlar başı çekmektedir.

Engelli vatandaşlarımıza ayrılan kadroların daha da artırılarak engelli vatandaşlarımızın aktif olarak sosyal hayata kazandırılmaları elzemdir.Engellilerimizin kamuda istihdam edilmesi sağlanmalı, kamu başta olmak üzere özel sektörde de iş hayatının içinde yer almasının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik düzenlemeler acilen yapılmalıdır.
 
Kamuda görev yapan engelli personel, mali ve sosyal haklar konusunda mağdur edilmemeli, çalışma koşulları bakımından rahat çalışabilecekleri fiziki düzenlemeler yapılmalıdır.Kamuda ve yerel yönetimlerde engelli personel istihdamında % 3 kuralına daha fazla hassasiyet gösterilmelidir.Yerel yönetimlerimiz tarafından, engelli vatandaşlarımız için kurum ve kent içi fiziki düzenlemelerin yanı sıra üretim ve hizmet odaklı istihdam projelerine yoğunluk verilmelidir.  
 
EKSEN-Sağlık-Bir-Sen olarak 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nü engelleri birlikte aşmak temennisiyle kutluyoruz.
 
Abdurahman ERUL
Eksen-Sağlık-Bir-Sen
Genel Başkan Yardımcısı

 Okunma Sayısı : 4772

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 549961

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.