21-28 NİSAN EBELİK HAFTASI KUTLU OLSUN

Ana-Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.

Anne ve bebek ölümleri oranındaki yüksekliği, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’de, ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılmamaktadır. Ebelik, 1909 yılına kadar anadan kıza geçen, görgü ve deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik, bugün de aynı şekilde gereken öneme sahip değildir. Oysa ebenin, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü vardır. Böyle olmasına rağmen, ülkemizde ebeler yeterince değerlendirilmemektedir.

Anne ve bebek sağlığı hizmetlerinde sağlık teşkilatımızın can damarı konumunda olan ebelerimizin gösterdiği üstün gayret takdire şayandır.

Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Ebelerimizin durumlarının düzeltilmesi için acilen aşağıda sıraladığımız önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin alınması aynı zamanda hem ülkemiz çocuklarını hem de ülkemiz annelerini yakından ilgilendirmektedir.

1. Maaşlarının yeterli düzeye yükseltilmesi,
2. Mesai saatlerinin düzenlenmesi,
3. Görev tanımının yeniden yapılması,
4. Çalışma ortamlarının düzenlenmesi, 
5. Ebelik yasasının çıkartılması,

Eksen-Sağlık-Bir-Sen olarak bu duygu ve düşüncelerle, tüm Ebelerimizin 21–28 Nisan Ebeler Haftasını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz.

 

 Okunma Sayısı : 2635         20 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 893112

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.