12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlu Olsun

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

Sağlık ekibinin en önemli unsurlarından biri olarak tedavi ve bakımın uygulanmasında anahtar rol oynayan bir meslek grubu olan hemşirelik, insana sevgi, ilgi, hoşgörü ve sabırla sağlık hizmetleri sunan, günümüzde sağlık hizmetleri alanında büyük sorumluluklar üstlenen bir meslek olma özelliği göstermektedir 

Hemşirelerimiz, sağlık hizmetlerinde kalitenin arttırılması ve tüm vatandaşlara ulaştırılabilmesi konusunda aldıkları eğitim ve görev bilinci doğrultusunda büyük çaba vermekte, sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olan vatandaşlarımıza umut ve yaşama sevinci kazandırabilmek için, ihtiyaç duydukları sevgi, şefkat ve ilgiyi göstermekte, üstlendikleri sorumluluğu eksiksiz yerine getirerek, gece- gündüz fedakârca çalışmaktadırlar.


Ülkemizde maalesef bir çok meslek grubunda olduğu gibi hemşirelerimizde hak ettikleri değeri yeterince görememektedirler.

Elbette bunun birden fazla nedeni vardır. Ama özellikle kamuda kendini işyeri sahibi diğer çalışanları yani mesai arkadaşlarını işçileri gibi gören liyakatsiz yöneticiler tarafından uygulanan mobbing başta olmak üzere;

Ülke sathında mevcut her kamu hastanesinde eşit işe farklı ücret ödemelerinden kaynaklı adaletsizlikler.

Personel rejimindeki yanlışlıklardan kaynaklanan “az personelle çok iş “ mantalitesinin giderek yerleşmesi sonucu haddinden fazla çalışılan ve karşılığında hak ettiği fazla mesai ücretini alamayan ağır ve yorucu bir çalışma takvimi.

Meslek tanımları yetersiz belirsizliklerle dolu ve açık uçlu olması hasebiyle üzerlerine yüklenmiş olan angaryalarla uğraşmaya zorlanmaları ve mecbur bırakılmaları.

Çalışan sağlığını hiçe sayan ve önemsemeyen dahası insana ve yapılan işe değer vermeyen hastane yönetimleri.

Sağlık hizmetinin, “tam bir ekip işi” olduğunu bir türlü idrak edemeyen ya da kabullenemeyen bazı çevrelerce yardımcı personel olarak nitelendirilmeleri ve bu şekilde bir muameleye maruz bırakılmaları.

Haklarını, adalet terazisi içinde ve dahi iyi niyetle aramaya çalışanların ve dahası yönetenler gibi düşünmediği için daha açık bir ifade ile ayrıştırıcı örümcek beyinli kişiliksiz egoist bazı yöneticilerce keyfe keder servis ve çalışılan birim değişiklikleri ile cezalandırılma korkusu içinde mobbing, dışlama ve daha farklı kötü muamelelere maruz kaldıkları halde kendilerini ifa edemeyen hatta bu sebepten bunalıma girip hayatına son vermeyi düşünen yada istifa ederek mesleğini icra edememe durumuna getirilen meslek mensupları.

Canla başla hizmet verme gayretleri hiçe sayılarak, savaş halinde ve cephede bile görülmesi beklenmeyecek bir şiddet ve terör saldırılarına maruz kalmalarının ise izahını dahi yapamıyoruz maalesef.

Evet Dünya hemşireler gününde öylesine hadi gününüz kutlu olsun deyip de bir kuru kutlama, maalesef meslek mensuplarının gönlünü almaya yetmeyecektir.

Olması gereken hekim dışı sağlık meslek mensuplarının da derhal meslek odalarının kurulabilmesi adına gerekli kanuni düzenlemeler yapılmalıdır.

Sağlıkta şiddete ağır ve caydırıcı cezalar içeren bir yasal düzenleme yapılarak ceza hukuku içerisinde konuya özel bir yer verilmelidir.

Tüm bu olumsuzluklarla mücadele edecek olan gene meslek mensuplarının kendi azim ve kararlılıkları olacağı şüphesizdir. Kendilerini hak ve adalet arayışında ciddi manada temsil edecek sivil toplum kuruluşlarına özellikle de sendika seçimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

 Ufak tefek rahatlıkların peşinde haklarını kaybetme pahasına gelecek yarınlarını ve kendilerinden sonra gelecek meslektaşlarının ve mesleklerinin geleceğini görmezden gelmemeli ve gereği için harekete geçmelidirler.

Bu duygular içerisinde tüm hemşire arkadaşlarımızın hemşireler haftasını kutlar saygı ve sevgilerimi sunarım.

Arif Yaşar

Genel Başkan


 Okunma Sayısı : 1552         12 Mayıs 2019

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 63708

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.