EGE DENİZİ'NDE YUNANİSTAN'I PROTESTO ETTİK

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

EKSEN Eğitim-Sen ile EKSEN-Sağlık-Bir-Sen sendikaları Genel Başkanları ve üyeleri, Çeşme'den kiraladıkları tekneyle denize açılarak, Yunanistan'ın adaları işgal etme hazırlığı içinde olduğu iddiasıyla protesto eylemi yaptılar.
EKSEN Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Yıldız ile EKSEN Sağlık-Bir-Sen Genel Başkanı Arif Yaşar ve bir grup sendika üyesi Yunanistan'ı protesto etmek için Çeşme'ye geldi. Geçtiğimiz hafta da Ankara'daki Yunanistan Büyükelçiliği önünde protesto eylemi yapan sendika yöneticileri ve üyeleri, protesto eylemlerini Çeşme'den denize açılarak Sakız Adası açıklarında tekneden basın açıklaması yaparak sürdürdüler.
Sert lodos esmesine karşın bir gezi teknesi kiralayarak denize açılan EKSEN sendikaları yönetici ve üyeleri, Çeşme ile Sakız Adası arasında, bir basın açıklaması yaparak Yunanistan'ın Türkiye'nin egemenlik sahasına doğru genişlemeye çalıştığı iddiasında bulundular.
İki sendika adına ortak açıklamayı EKSEN Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Yıldız yaparak, "Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan Türkiye ile komşuluk ilişkilerine zarar veren faaliyetlerine devam etmektedir. 2004 yılından beri Ege Denizi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin Egemenlik sahasına doğru genişlemeye çalışmaktadır. Daha önce Bulamaç ve Eşek Adalarını işgal eden Yunanistan şimdi de Gökçeada ile Enez arasında bulunan Zürafa Adasını işgal etmeye hazırlanmaktadır. Ne yazık ki iktidarı elinde bulunduranlar bu duruma sessiz kalmaktadırlar. Biz vatan toprağını kutsal bilen Türk Milleti olarak bu ada ve kayalıkların da vatanımızın bir parçası olduğunu beyan ediyoruz. Asla ne Yunanistan’a ne de başka bir yapılanmaya en ufak taşımızı bile vermeyeceğimiz bilinmelidir. Şunu hatırlatmakta fayda görüyoruz: Fiilen Türk toprağı olan Ege Adaları uluslararası belgelere göre hukuken de Türk toprağıdır. Lozan ve Paris Antlaşmaları bu durumu teyit etmektedir. Ayrıca İngiltere’de 1943, Amerika Birleşik Devletlerinde 1951 yıllarında yayınlanan haritalarda da adalar Türk toprağı olarak gösterilmiştir" dedi.
Çeşme'den Yunanistan’ı bir kez daha uyardıklarını ifade eden Yıldız, "Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten kadrolar duruma sessiz kalsalar da Türk Milleti bu duruma sessiz kalmayacaktır. Devleti yöneten kadrolara da “büyük devlet olma iddialarına” sahip çıkmaları ve Yunanistan’a gerekli cevabı vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Devletimizi idare eden makamlardan talebimiz, bu üzücü hadiseyi telafi etmeleri ve Türk Milleti'nin hakkını yerde bırakmamalarıdır. Vatan toprağının her bir karışı şehitlerimizin bize emaneti ve namusumuzdur. Emanetimize sahip çıkacağız" diyerek sözlerini tamamladı.
Sendikacılar, "Adalar Türk'tür Türk kalacak" sloganı atarak protesto eylemini sonlandırdılar.

BASINDAN

 Okunma Sayısı : 2757         13 Şubat 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 982236

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.