İZİNSİZ AÇILAN YÜKSEK LİSANS PROGRAMI MAĞDURİYETLERE SEBEP OLMUŞTUR

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

2012 yılında yetkili sendika tarafından üyelerine, “Hizmet Sendikacılığı” söylemi altında düzenlenen kampanyalar ile Sağlık kurumları işletmeciliği yüksek lisans programı düzenlenmiş ve organize edilen toplantılarla kamuoyuna duyurulmuştur.

Yetkili sendika ile THK üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde düzenlenen ve üyelerin yararlandırıldığı yüksek lisans programına katılan Sağlık Çalışanları mezun edilmiş ve kendilerine mezuniyet belgeleri verilmiştir.

Doğal olarak mezuniyet sevinci ile memurlar kurumlarına mezuniyet belgeleri ile müracaat etmek suretiyle, bu belgelerin kendilerine kazandırdığı haklardan (terfi ve maddi kazanç) yararlanma talebinde bulunmuş ve geçen süre zarfında bu haklardan yararlanmışlardır.

YÖK tarafından 21/06/2016 tarihli bir yazı ile 18/11/2015 tarihinde söz konusu üniversitenin Sağlık Kurumları İşletmeciliği yüksek lisans programı açmasına izin verilmediği ve programı bitiren öğrencilerin diplomalarının geçersiz olduğu üniversite ve ilgili sağlık bakanlığı kurumlarına iletilmiş olduğu anlaşılmaktadır.

Şimdi ise kurumlar bu programdan mezun olan kişilere diplomalarının geçersiz olduğu, geriye dönük işlem yapılarak terfi ve maddi haklar vb. diğer kayıtların düzeltileceği tebliğ edilmiştir.

Şimdi bu üniversitenin sağlıkçılar tarafından tercih edilmesine aracı olan ve üyelerini bu konuda yönlendiren yetkili sendika üyelerini böylesi bir sıkıntıya sürüklemiş, emeklerini, paralarını ve zamanlarını zayi etmiş olmuyor mu ?

Peki insanların uğradığı bu mağduriyet nasıl giderilecektir. ?

Bireysel olarak ilgili gördükleri birimlere müracaat eden mağdurlara işletme yüksek lisans diploması verileceği bildirilmiştir.

Sağlık kurumları işletmeciliği yüksek lisans programı ile işletme yüksek lisans programı arasında ders farkı vs .. hususların nasıl giderileceği soruları ise kafaları karıştırmaktadır.

Geçen süre zarfında sendikamıza üye olan arkadaşlarımız için konunun, hem idari hem de hukuki açıdan takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Saygılarımızla…

EKSEN SAĞLIK BİR SEN GENEL MERKEZİ

 Okunma Sayısı : 3206         05 Ağustos 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 767372

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.