EKSEN SAĞLIK BİR SEN 3 YAŞINDA

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de sendikal hareket küreselleşmeye bağlı olarak bir yol ayrımında bulunmaktadır.

Varlık sebeplerine aykırı bir biçimde mevcut sendikaların siyasi partilerin yan kuruluşu gibi davranmaları, sivil itaatsizlik olgusuna vurulan en önemli darbelerden birisidir.

Sendikal krizin bir başka yaygın göstergesi, sendikaların en önemli geleneksel işlevlerinden olan üyelerin ekonomik ve sosyal çıkarlarını koruma noktasında gittikçe daha fazla başarısızlık göstermeleridir. Mevcut sendikalar, kendilerine esas mücadele alanı olarak seçtikleri ücret pazarlıklarında bile, memurların gerçek ücret düzeylerini korumakta ciddi bir sıkıntı yaşamaktadırlar.

Bugün küçük çıkarlar elde etme heveslisi kimselerce “sendika görevde yükselmenin basamağıdır” yanılgısı kamu çalışanları arasında yaygın bir anlayış haline getirilmiştir.

İktidara yakın durmak demek, sendikal anlamda daimi noter vazifesi üstlenerek çalışma hayatını ilgilendiren olumlu olumsuz  tüm gelişmelerde yönetimi tasdik etmek şeklinde bir yanılgıdan başka bir şey değildir.

İktidara muhalif siyasi partilere yakın durmak ise, “ boşver üzümü bağcı dövülsünde ne olursa olsun” anlayışına veya “bunlar yaptıysa mutlaka yanlıştır.” İnancına hizmet eden sendikal duruş ortaya koymaktadırlar.

Aslolan doğruya doğru yanlışa yanlış diyebilecek iradeyi ortaya koyabilmekdir.

İşte tamda bu noktada Eksen Sağlık Bir Sen devreye girmiştir.

EKSEN Sağlık-Bir-Sen çağdaş sendikacılığın genel normlarını esas almakla birlikte,“sivil, milli, katılımcı ve manevi değerlerimize bağlılığı” temel ilke kabul eden bir anlayışla yola çıkmıştır.

EKSEN’in amacı, insan haklarına saygılı, her bireyin özgür olarak kendini ifade edebileceği, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkan, insanlar arasında fikir, düşünce ayrımı yapmadan onları saygıdeğer birer birey olarak kabul eden, ülke kalkınmasında sivilleşmenin önemine inanan, ülke insanına düşünce ufku açmayı amaçlayan, ülke kaynaklarının herkes tarafından adilce kullanılabileceği, inançların baskıya uğramadan ifade edilebileceği, külfetin ve nimetlerin eşit bir şekilde paylaşılacağı, tarihiyle barışık, insanların vatandaşı olmaktan gurur duyacakları güçlü, huzurlu ve büyük bir Türkiye hayalini gerçekleştirmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle çıktığımız yolda bugün 3. Yaşımızı kutlamaktayız.

Bu 3 yıllık süreç içerisinde bizlere gönül veren tüm üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bundan sonraki süreçte daha çok çalışarak sendikamızı ve savunduğumuz ilkelerimizi ileriye taşıyacağımızın bilinmesini istiyoruz.


Arif YAŞAR
Genel Başkan

 Okunma Sayısı : 3123         13 Kasım 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 941389

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.