Eksen Sağlık Bir-Sen’den Eksik Adalet İkazı

 Eksen Sağlık Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Çakır yaptığı basın açıklamasında, son zamanlarda şikayet ettikleri konularda gereken adımların atılmadığını vurguladı. 

Çakır, ’yıllar yılı üniversitelerin sorunları hakkında yazılar yazıldı, paneller düzenlendi, sivil toplum kuruluşları, eylemler ve basın açıklamaları yaptı. Bizler de Eksen ailesi olarak 18 Ocak 2014 günü Ankara Kızılay Güven Park’ta Yüksek Öğretim Kurumlarında çalışan akademik ve idari personelin sosyal ve mali haklarının iyileştirilmesini talep eden bir basın açıklaması yapmıştık. 

Gel gelelim, Başbakanımız Kurban bayramında Üniversiteler de çalışan akademik personelin maaşlarına iyileştirme müjdesi verirken, diğer  kurumlarda çalışanlardan daha ağır şartlarda çalışıp, daha az kazanan uzmanları ve idari personelleri ise görmezden gelmiştir. 

Oysa ki üniversite hastanelerinde asistan sayılarında yaşanan sıkıntılardan sonra uzman hekimlerin sayısı artırılmış, asistanların üstlendiği iş yükü uzman hekimlere yüklenmiştir. Kamu hastaneler birliğine bağlı hastanelerde çalışan meslektaşları ayda 7-8 bin lira kazanırken, üniversite hastanesinde çalışan hekimler ise en fazla 4-5 bin lira kazanmaktadırlar. 

Üniversite hastanelerinde çalışan sağlık personelleri Kamu Hastaneler Birliği ek ödeme yönetmeliğiyle, Yüksek Öğretim Kurumları ek ödeme yönetmeliğinin farklı olmasından dolayı diğer meslektaşlarına göre aynı yada daha çok çalışıp daha az kazanmaktadırlar. Maalesef bu durum aynen devam etmektedir.’   

Sözlerine ’Akademik personelin ücretlerinde ki artışın gecikmiş bir karar olduğunu ve yapılan iyileştirmenin yetersiz olduğunu düşünmekle birlikte, uzmanları ve idari personeli kapsamaması ise geç gelmiş adaletin eksik tecelli ettiğinin göstergesidir.’ şeklinde devam eden Çakır sözlerini, ’Eksen Sağlık Bir-Sen ailesi olarak vicdanları yaralayan bu adaletsizliğin düzeltilmesini, uzman hekimlerin ve üniversitelerde çalışan sağlık personelinin de bu kapsam içinde değerlendirilmesi gerekliliğini yineliyoruz.’ diyerek bitirdi. 

 

YUSUF ÇAKIR

EKSEN SAĞLIK BİR-SEN 

GENEL BAŞK. YARD.

 Okunma Sayısı : 4488         16 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 388867

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.