Ortadoğu’da Lider Ülke Olmak, Türkmen Kardeşlerimizi Görmezden Gelerek Mümkün Değildir.

 Orta Doğu’da cereyan eden hadiseler ve çatışma süreci, bölgesel ve küresel güçlerin Irak’a yönelik tasarladığı ve izlediği stratejilerin gözden geçirilmesine yol açmaktadır.

Öyle ki yaşanan hadiseler bölgesel aktörlerin politik hesap ve çıkarlarını etkilediği gibi Orta Doğu’daki siyasi ve sosyal yapıyı da derinden etkilemektedir.

ABD’nin, 2003 yılında bölgeye askeri müdahalesi ile birlikte başlayan süreçte bugün ülkedeki siyasi denklem değişmiştir. Ülkede oluşan otorite boşluğu, Bölge ülkeleri arasında nüfus yarışı, ülkede mevcut siyasi ve etnik gruplar arasında çatışmalar yaşanmasına neden olmaktadır.

Gelinen noktada İŞİD adlı silahlı grup tarafından kasılıp kavrulan Irak topraklarında yaşayan Türkmen Kardeşlerimiz ne haldeler.

Irak hükümeti tarafından iptal edilen pasaportlar ve yeni pasaport verecek muhatap devlet kurumu olmadığı için bulunduğu yerden kımıldayamıyorlar.

Bölgesel kürt yönetimi tarafından Saddam döneminde dahi görülmemiş bir asimilasyon harekatına maruz bırakılıyorlar.

Diğer Gruplar rahatlıkla Türkiye’ye sığınabilirken Türkmen Kardeşlerim Kürt bölgelerine dahi alınmıyorlar.

Bu silahlı grup Irak’ta, Arap, Kürt, Türkmen ayrımı yapmıyor. Türkmenler kardeşlerimiz de her an amansız bir kıyımın hedefi olabilirler.

Kürt yönetiminin kendi bölgesine girişlerine izin vermemesi yaşanabilecek acıların artmasına sebep olacaktır.

Ayrıca Türkmen Kardeşlerimiz hayati öneme sahip gıda ve ilaç yardımından çok Anavatan Türkiye’den siyasi destek beklemektedirler. Bu desteği görememiş olmalarının, bölgede fırsat kollayan gruplar tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılması ise Türkmen kardeşlerimizi umutsuzluğa ve hayal kırıklığına sürüklemektedir.

Bu nedenle Anavatan Türkiye olarak, Türkmen kardeşlerimizin, hem siyasi hem de lojistik bakımdan desteklenmeleri, bölgede mevcut demografik dağılımda söz sahibi olabilmeleri açısından hayati önem taşımaktadır.

Türkmen kardeşlerimiz Anavatan Türkiye tarafından sahiplenildiklerini hissetmek istiyor.  

Eksen-Sağlık-Bir-Sen olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan ve bu konuya duyarlı tüm siyasi partilere sesleniyoruz. Lütfen biran önce bu konuda somut ve kararlı ayrıca yapıcı adımlar atılması için harekete geçiniz.

Hiçbir Türk’ün hayatı değersiz değildir. Ortadoğuya lider ülke olmak Türkmen kardeşlerimizi görmezden gelerek mümkün değildir.

 

EKSEN-Sağlık-Bir-Sen

Genel Başkan

Arif Yaşar

 Okunma Sayısı : 4712         15 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 424456

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.