2013’ü Uğurlarken

                Değerli Basın Mensupları

2013 yılını geride bıraktığımız şu günlerde,2013 yılının da geçen 11 yıllık süreçte olduğu gibi, değerli sağlık çalışanlarının özlük ve sosyal hakları bağlamında tam bir hayal kırıklığı içerisinde geçtiğini üzülerek belirtmek durumundayız.

Oysa 2013 yılı Sağlık Bakanlığın da çalışan herkesi umutlandıran bir değişim yaşanmış ve Sayın Müezzinoğlu Bakan olarak göreve atanmıştı. Bu değişim geçen süreçte, özellikle sağlık çalışanları ve tabi ki toplumun sağlıktan beklentileri üzerinde olumlu etkiler yapması beklenirken, tam aksine değişim tüm kesimlerin beklentilerini boşa çıkarmıştır.

Sağlıkta dönüşüm programıyla paralellik gösterdiği tüm çevrelerce kabul gören sağlıkta şiddet konusunda herhangi bir olumlu gelişme sağlanamadığı gibi, birde çalışanlara “dayak yerseniz konuşmayın” dayatması getirilmiştir.

Sağlık çalışanlarının yıprandığı ve yıpranma payı alması gerektiği gerçeği görmezden gelinmiştir. Öğle tatili kullandırılmayan sağlık çalışanlarının 1 saat fazla çalıştırılarak uğradıkları haksızlık giderilmemiştir.

Yönetim kadrolarında liyakat kurallarını hiçe sayan atama  uygulamaları ise camiamızın kanayan yarası haline gelmiştir

Ülkenin her köşesinde bariz farklılıklar gösteren döner sermaye ödemeleri konusunda olumlu ve yapıcı bir düzenleme getirilememiş, çalışanlar yöneticilerin inisiyatifine bırakılmıştır. Adaletsizlik iş barışına ağır darbeler indirmiştir.

Görevde yükselme sınavında barajı geçen ama atanmayan 2351 kişinin feryadı, 21 Bin Hizmetlinin sesi duyulmamıştır. Hizmetlilerin memurluk talepleri göz ardı edilmiştir.

2013’te kamuoyunda tam gün olarak bilinen torba yasada sağlık çalışanlarının taleplerine yönelik hiçbir olumlu adım atılmamıştır.

Sağlıkta çok başlı ortamın gerekçesi ise bir türlü anlaşılamamış ve aynı ünvanı taşıyan kadrolar mağdur edilmiştir.

Dahası plansız okullaşmanın önce önü açılmış, ardından bu okulları tercih edenler hayal kırıklığına uğratılmış ve  aynı işi yapan ünvanlar ötekileştirilerek eşit işe farklı ücret uygulamasına zemin hazırlanmıştır.

Bu yaşananlara dur demesi gereken sendikalar tam anlamıyla siyasete bulaşmış ve sendikal çizgilerinden uzaklaşmışlardır. Sendikaların birbirlerini eleştiren ortak tutum ve tavır sergilemekten uzak tavırlarının bedelini toplu sözleşme masasında kamu çalışanları ödemek zorunda kalmıştır.

Eksen Sağlık Bir Sen işte böyle bir ortamdan doğan ve sağlık çalışanlarının özlemini duyduğu sendikal anlayışla hayat bulmuştur.

Şimdi birlik olma zamanıdır. 2014 yılının tüm yönleriyle Türk-İslam Alemine ve değerli Sağlık Çalışanlarına hayırlar getirmesi için, tüm mevcudiyetimizle çaba göstermeye ve hizmet etmeye adanmış yüreklerin yanında yer alan bir organizasyonun adıdır EKSEN-SAĞLIK-BİR-SEN.

 

Arif YAŞAR

GENEL BAŞKAN 

  

 

 Okunma Sayısı : 4780         30 Aralık 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 687990

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.