29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethi…

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

29 Mayıs 1453’te yani 562 yıl önce dünya tarihine damga vuran, Orta Çağ’ı sonlandırıp Yeni Çağ’ı başlatan bir olay gerçekleşti. Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul, 1453 yılında Osmanlı Devleti Hükümdarı Sultan II. Mehmet Han ve kutlu ordusu tarafından fethedilerek Türk yurdu hâline getirildi. 

Bu düşüncenin başlangıcı Büyük Hun Hükümdarı Oğuz Kağan’a kadar uzanır. Ama asıl heyecan ve istek, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in buyurduğu “İstanbul elbet bir gün fetholunacaktır; onu fetheden kumandan ne büyük kumandan, fetheden asker ne güzel askerdir.” hadis-i şerifinden sonra artmıştır. Bu müjdeleyici sözlerden sonra bir dönem Arap orduları, daha sonra da Müslüman-Türk orduları İstanbul’u fethetmek için seferler yapmış, uğraşlar vermişler fakat başarılı olamamışlardır.

Bu zafer Osmanlı Hükümdarı Sultan II. Mehmet Han’a nasip olmuştur. 1453 senesinde gerçekleşen bu şanlı zafer ve fetihle birlikte Bizans İmparatorluğu tarihe karışmış ve Türk milletinin inancı , kahramanlığı, yiğitliği, cesareti ve azmi  dünya milletlerinin hafızalarına kazınmıştır.

Osmanlı Devleti’nin payitahtı olan şehir Fatih ve onun soyundan gelen evlatlarının sayesinde kısa süre içinde dünyanın göz bebeği haline gelmiştir...

Sadece toprakları değil, gönülleri de fetheden ecdadımızın adaletli, merhametli ve hoşgörülü yönetimiyle yüzyıllarca farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı güzel şehir, bu özelliğiyle dünyaya örnek teşkil eden, hem coğrafi hem de ticari açıdan dünyanın başkenti konumunda bir medeniyet merkezi oldu. Bu özellikleriyle fetih ve İstanbul, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da milletimiz için daima gurur ve ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Bugün o ihtişamlı fethin 562. Yıldönümünde, o eşşiz şanlı maziyi, o cesur yürekli kahraman neferleri ve Fatih Sultan Mehmet Han’ı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyoruz.

 

EKSEN SAĞLIK BİR SEN GENEL MERKEZİ 

 

 Okunma Sayısı : 4901         29 Mayıs 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 166567

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.